Roztroušená skleróza (RS) patří k onemocněním, která nejsou ani ve 21. století dostatečně objasněna. Nejen mezi laickou, ale bohužel i mezi odbornou lékařskou veřejností, panuje celá řada předsudků a mýtů týkajících se vzniku, léčby a průběhu tohoto onemocnění. Mnohdy je roztroušená skleróza považovaná za "sklerózu" tzn. zapomnětlivost, jindy zase vyslovení diagnózy RS vede k představě života na kolečkovém křesle.

Roztroušená skleróza (také nazývána jako RS, ereska, nebo sclerosis multiplex) spadá do péče neurologa. V ČR je léčba a sledování RS pacientů prováděno ve specializovaných RS centrech. Záludností roztroušené sklerózy je to, že může mít nejrůznější projevy a u každého pacienta může probíhat naprosto odlišně a bohužel zcela nepředvídatelně. První příznaky mohou být tak nenápadné, že uniknou pozornosti i samotného pacienta, např. pokud se jedná o brnění rukou nebo únavu, která je přece vysvětlitelná tolika jinými faktory.

K lékaři většinou pacienta přivedou potíže, které do té doby neznal a které se objevily zcela nečekaně. Může se jednat o zhoršení zraku na jednom oku, o slabost nohou a zhoršení chůze, může se objevit dvojité vidění, závrať, brnění poloviny těla. Vzhledem k různorodosti prvních příznaků je někdy velmi obtížné na toto onemocnění pomýšlet a nemoc správně diagnostikovat. Některé neurologické potíže mají navíc tendenci se spontánně zlepšovat, proto si jich pacient může povšimnout až po jejich znovuobjevení. Roztroušená skleróza je stále nevyléčitelná, nicméně současné léky dokáží projevy a průběh RS natolik potlačit, či dokonce zastavit, že pacient může být v optimálním případě i desetiletí bez příznaků.

Jelikož je RS nejlépe ovlivnitelná léčbou na svém začátku, platí, že čím dříve se nemoc diagnostikuje a zejména, čím dříve se začne se správnou léčbou, tím je šance na příznivé ovlivnění průběhu větší.

Léčba by měla být komplexní a nezahrnuje jen užívání nákladných preparátů. Je nutné, aby se každý pacient sám aktivně zapojil a naučil se s roztroušenou sklerózou žít. Podpůrnou a nedílnou součástí léčby roztroušené sklerózy je fyzioterapie, někdy může být nápomocna i psychoterapie nebo podpora pacientských sdružení.

Nemoc je charakterizován atakami (relapsy), tzn. zhoršením neurologických obtíží, které trvají různě dlouhou dobu, od několika týdnů až po několik měsíců. Přibližně polovina nemocných má ze začátku velmi malé obtíže, takže necítí potřebu navštívit lékaře a do vyhledá jej až v okamžiku, kdy přijde další, o něco těžší ataka. Po atakách následuje částečná či úplná úzdrava (remise). V tomto stádiu může proběhnout pouze jedna ataka a nemoc se i na několik desítek let klinicky neprojeví. Obecně řečeno, čím méně je atak a čím lehčí průběh mají, tím lepší je prognóza.

JAK SE ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA LÉČÍ?
Nové moderní léky mohou zdravotní stav pacienta dlouhodobě stabilizovat. Roztroušená skleróza se prozatím nedá vyléčit, ale lékařská věda jde stále kupředu. Proto se o RS říká, že je to nemoc nevyléčitelná, ale léčitelná. U atakovité formy roztroušené sklerózy nemusí pacient v období, kdy je stabilizovaný, subjektivně pociťovat příznaky roztroušené sklerózy. Nebo jsou to projevy nemoci, které nemusí příliš omezovat život pacienta. U některých pacientů má nemoc progresivnější průběh. I zde mohou pacientovi pomoci lékaři, ale také další specialisté. Cílem léčení je, aby období stabilizace nemoci byla co nejdelší a nemoc nepostupovala. Proto je u všech forem RS důležité partnerství lékaře a pacienta, kdy lékař vybere vhodnou léčbu a pacient ve spolupráci s lékařem aktivně hledá možnosti, jak upravit svůj životní styl, aby mohl pravidelně aplikovat předepsané léky, jak pečovat o své tělo a psychickou pohodu.


NEMOC JAKO PŘÍLEŽITOST?
Nemoc nepochybně přináší do pacientova života změnu. I tato životní změna však může člověku přinést možnost zjistit, co skutečně v životě chce, lépe pojmenovat vlastní hodnoty, zbavit se toho, co se až doposud ostýchal opustit, a dát sám sebe na první místo.


VÍCE O RS:

  • Na světě žije zhruba 2,5 mil. nemocných s roztroušenou sklerózou,
    v ČR přibližně 19 000,
  • RS není dědičná, i když genetická náchylnost hraje roli v jejím vývoji,
  • Roztroušená skleróza není nakažlivá,
  • RS se vyskytuje více u žen než u mužů,
  • První příznaky nemoci se u 2/3 pacientů objeví mezi 20.-40. rokem života,
  • Délku života RS významně neovlivňuje,
  • Neexistuje lék, který umí RS vyléčit, ale je známa řada léčebných postupů, které příznivě ovlivňují průběh nemoci,
  • Mnohé ze symptomů RS lze úspěšně zvládat a léčit, předpokladem je především včasná a dostatečná léčba.

zdroj:
aktivnizivot.cz
rskompas.cz

© 2015-2022 | david-medek@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky